Poradna

Zašlete nám prosím svůj dotaz k problematice daní z příjmů fyzických osob. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

Filtr a vyhledávání v dotazech

160

Dan z příjmu - nájem

14:17 30.07.2019

Dobrý den. Mám dotaz: Vlastním být v Ostravě ale kvůli práce se stěhujeme s přítelem do Plzně. Tam budeme žít v podnájmu. Můj být v Ostravě se…

Dobrý den. Mám dotaz: Vlastním být v Ostravě ale kvůli práce se stěhujeme s přítelem do Plzně. Tam budeme žít v podnájmu. Můj být v Ostravě se pronajme za 15 000,- Kč bez služeb. Tedy pro mě bude měsíčně 15 000 ,- Kč. A z toho musím uplatit fond oprav 1100,- Kč a daň 15%. Takže bude nejlepší nájem danit paušálně ? Odečíst nejdřív 30% paušální výdaje a ze zbytku zaplatit dan 15%? A můžu si navíc odečíst například i penzijní pripojisteni? A kdybychom se s přítelem vzali, neměla bych nějakou úlevu na dani za manžela? Nic moc o tom nevím, tak se možná ptám hloupě. Dekuji předem za odpověď.

Lenka Bučková

Odpověď na 160

Re: Dan z příjmu - nájem

16:53 02.08.2019

Dobrý den Lenko, neptáte se hloupě, daňový systém v naší zemi je velmi složitý. Pokud vaše skutečné výdaje spojené s provozem bytu, kam mohou…

Dobrý den Lenko,

neptáte se hloupě, daňový systém v naší zemi je velmi složitý.

Pokud vaše skutečné výdaje spojené s provozem bytu, kam mohou patřit i odpisy nemovitosti, nedosáhnou částky 30% z příjmů, bude pro vás výhodnější uplatnit 30% paušální výdaje. Tento postup je samozřejmě jednodušší i z administrativního pohledu.

Budete-li mít příjmy z nájemného, musíte podat daňové přiznání a do něj uvést všechny své příjmy, tedy např. ze zaměstnání a pod.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji z nájemného bude tzv. dílčím základem daně, který uvedete do svého daňového přiznání. Společně s dalšími dílčími základy daně (např. zaměstnání) pak vypočtšte celkový základ daně, který bude zdaněn 15% daní z příjmu, případně i solidární daní.

Z celkového základu daně si můžete odečíst tzv. odečitatelné položky (např. penzijní připojištění) a u následně vypočtené daně můžete uplatnit slevy na dani, na které máte nárok. Pokud by váš budoucí manžel neměl příjmy vyšší než 68.000,- Kč ročně, pak byste si mohla uplatnit i roční slevu na manžela.

Michael Hájek

Dobry den Ziji a pracuji ve Velke Britanii, kde danim sve celosvetove prijmy a uplatnuji zakladni slevu na poplatnika dle britskych danovych zakonu.…

Dobry den Ziji a pracuji ve Velke Britanii, kde danim sve celosvetove prijmy a uplatnuji zakladni slevu na poplatnika dle britskych danovych zakonu. Mam take prijem z pronajmu v CR. Tento prijem danim v CR a pak take ve Velke Britanii. Je mozne v Ceskem danovem priznani uvest zakladni slevu na poplatnika 24840 Kc? Predem dekuji

Eva Vesela

Odpověď na 159

Re: Zakladni sleva na poplatnika v pripade danoveho nerezidenta

22:10 10.07.2019

Dobrý den pani Veselá, jistě, v českém daňovém přiznání si základní slevu na poplatníka uplatnit můžete. Dále bych doporučoval požádat českého…

Dobrý den pani Veselá,

jistě, v českém daňovém přiznání si základní slevu na poplatníka uplatnit můžete. Dále bych doporučoval požádat českého správce daně o potvrzení daně zaplacené v ČR. V souladu s mezinárodní smlouvou o zamezení dvojího zdanění můžete následně zabránit opětovnému zdanění tohoto příjmu ve Velké Británii, případně alespoň zdanění snížit.

Ing. Michael Hájek

daňový poradce

Ing. Michael Hájek

158

DPP+vedlejší OSVČ

06:57 25.10.2018

DObrý den, Jsem studentem denního studia na VŠ. Od 1.1.2018 jsem zaměstnaný na DPP a mám podepsaný"ružový papír". Nyní chci začít podnikat na…

DObrý den, Jsem studentem denního studia na VŠ. Od 1.1.2018 jsem zaměstnaný na DPP a mám podepsaný"ružový papír". Nyní chci začít podnikat na vedlejší OSVČ a zachovat DPP, jak bylo doteď. Chci se zeptat jestli jsem povinen podat daňové přiznání a jak to bude s daněmi, soc. a zdra. pojištením. Díky za odpověd

Ondřej

Odpověď na 158

Re: DPP+vedlejší OSVČ

16:36 30.10.2018

Dobry den Ondřeji, DPP nemá na statut vedlejší činnosti z pohledu sociálního a zdravotního pojštění žádný vliv, neboť se z ní standardně neodvádí…

Dobry den Ondřeji,

DPP nemá na statut vedlejší činnosti z pohledu sociálního a zdravotního pojštění žádný vliv, neboť se z ní standardně neodvádí tato pojištění.

Až bzdete podávat přiznání k dani z příjmu do 1.4. následujícího roku, bude však třeba tento příjem zahrnout pod příjem dle §6.

Na Váš statut vedlejší činnosti z pohledu sociálního a zdravotního pojštění však má vliv fakt, že jste studentem mladším 26 let.

V tomto případě nemáte povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojštění. Jste však povinnen podat přehledy za obě tato pojištění do 30 dnů po podání daňového přiznání.

Na základě přehledu budete povinnen své sociální a zdravotní pojštění jednorázově doplatit.

Pozor, začátek svého podnikání musíte vždy ohlásit Finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení i své Zdravotní pojišťovně.

Michael Hájek, daňový poradce.

 

Michael Hájek

157

dvojí daně

10:24 21.12.2017

Dobrý den, již 4 roky pracuji v Německu a daně si též dělám v místě pracovní činnosti.Letos od června pronajímám bytz zde v ČR,poněvadž jsem více v…

Dobrý den, již 4 roky pracuji v Německu a daně si též dělám v místě pracovní činnosti.Letos od června pronajímám bytz zde v ČR,poněvadž jsem více v Německu,kde mám pronajatý byt...jde zdanit nájem z bytu zde v ČR a daně z příjmu v Německu,nebo to musím "převést" do německých daní?A kam to mám uvést?Na formulář o potvrzení EU/EWP nebo přímo do daní,které dostávám poštou od Finančního Úřadu v D?¨ Děkuji za odpověď

Vilém Bierdümpfl

Odpověď na 157

příjmy z pronájmu u nerezidenta

18:37 15.02.2018

  Dobrý den, Dle §2 Zákona o daních z příjmů jste daňovým rezidentem Německa, dle odstavce 3) tedy máte daňovou povinnost v ČR pouze na příjmy…

 

Dobrý den,

Dle §2 Zákona o daních z příjmů jste daňovým rezidentem Německa, dle odstavce 3) tedy máte daňovou povinnost v ČR pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky. Ve Vašem případě na příjem z nájmu bytu §9 Příjmy z nájmu a tento příjem je potřeba zdanit v daňovém přiznání za rok 2017 zde v ČR.

Ing. Jaroslav Sedláček


Ing. Jaroslav Sedláček

156

Příjmy Student/OSVČ

12:03 20.12.2017

Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc. Jsem studentem VŠ a zároveň mám ŽL na přivýdělek. Zajímá mě, jak jsou mé příjmy daněny, případně jaké mám…

Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc. Jsem studentem VŠ a zároveň mám ŽL na přivýdělek. Zajímá mě, jak jsou mé příjmy daněny, případně jaké mám povinnosti a úlevy vůči roku 2017. Již jsem to zjišťoval, bohužel jsem však nenašel žádné vyhovující vysvětlení, které by mi objasnilo vše. Předem děkuji za odpověď.

Jiří Najman

Odpověď na 156

zdanění příjmů FO

18:07 20.02.2018

Dobrý den, Předmětem daně z příjmu jsou u Vás příjmy ze samostatné činnosti §7 Zákona o daních z příjmů odst. 1a) příjem ze živnostenského podnikání…

Dobrý den,

Předmětem daně z příjmu jsou u Vás příjmy ze samostatné činnosti §7 Zákona o daních z příjmů odst. 1a) příjem ze živnostenského podnikání. Při výpočtu základu daně lze prokázat vynaložené výdaje dle odst. 7) nebo uplatnit paušální výdaje a to dle odst. 7a) 80% z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného maximálně do částky 1 600 000 Kč nebo dle odst. 7b) 60% příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky  1 200 000 Kč.

Od základu daně lze odečíst příspěvek na penzijní připojištění zaplacený poplatníkem snížený o 12 000 Kč a v celkovém úhrnu maximálně 12 000 Kč (§15 odst. 5) a dále částka rovnající se úrokům placeným ve zdaňovaném období z úvěru ze  stavebního spoření (§15 odst. 3).

Poplatníkům se vypočtená daň dle §16, případně snížená dle §35,35a,35b snižuje dle §35ba o:

1)      Základní sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok

2)      Sleva na studenta ve výši 4 020 Kč za rok (uplatnit lze pouze do 26 let věku či u prezenčního doktorského studia do 28 let věku)

3)      Daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem ve společné domácnosti §35c (13 404 Kč ročně na první dítě, 15 804 Kč ročně na druhé dítě a 17 004 Kč ročně na třetí a každé další dítě)

Lze uplatnit i další typy slev, např. na invaliditu či ZTP, toto však nepředpokládáme, že je předmětem Vašeho dotazu.

Daň ze základu daně sníženého o nezdanitelnou část základu daně (§15) a o odčitatelné položky (§34) zaokrouhleného celá sta dolů činí 15%. Takto vypočtená částka daně se sníží o slevy na dani §35 (na poplatníka, studenta, dítě).

Ing.Jaroslav Sedláček

 

 

Ing. Jaroslav Sedláček

1 5 6 7 8 9 10 11 20 30 39