Poradna

Zašlete nám prosím svůj dotaz k problematice daní z příjmů fyzických osob. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

Filtr a vyhledávání v dotazech

35

daň z příjmu

16:31 11.06.2013

Dobrý den,mám velmi malý částečný invalidní důchod.Můj bývalý manžel pracuje v zahraničí ,nemá vůči mmě vyživovací povinnost,ale žijeme opět spolu…

Dobrý den,mám velmi malý částečný invalidní důchod.Můj bývalý manžel pracuje v zahraničí ,nemá vůči mmě vyživovací povinnost,ale žijeme opět spolu.Mám několik půjček(například na auto,úvěry v hotovosti) a dohodli jsme se ,že mi na půjčky,bydlení,spoření(např.penzijní,stavební) posílá peníze na můj účet z kterého to platím.Potřebuji vědět zda jsou tyto peníze mým příjmem ve smyslu zákona o dani z příjmu a musím podat daňové přiznání.Předem děkuji za odpověď.

Tumová Bohumila

Odpověď na 35

Odpověď

16:58 11.06.2013

Vážená paní Tůmová, z Vašeho dotazu nevyplývá, zda vaši vzájemnou vyživovací povinnost řešil soud. Předpokládám tedy že ne. Předpokládám také, že…

Vážená paní Tůmová,

z Vašeho dotazu nevyplývá, zda vaši vzájemnou vyživovací povinnost řešil soud. Předpokládám tedy že ne. Předpokládám také, že nemáte zrušeno či omezeno společné jmění manželů.

V souladu s §91 zákona o rodině mají manželé vyživovací povinnost k sobě navzájem. Platby jednoho z manželů ve prospěch druhého jsou následně osvobozeny od daně dle §4 odst.1, písm.ch) zákona o daních z příjmů.

Pro úplnost uvádím, že příjmy z vypořádání společného jmění manželů a příjmy ze zúžení nebo rozšíření společného jmění manželů nejsou v souladu s §3 odst.4, písm.c) a g) zákona o daních z příjmů předmětem daně.

Vzhledem k výše uvedenému nemáte povinnost příjmy od Vašeho manžela zdanit a nemáte ani povinnost podávat z titulu těchto příjmů daňové přiznání.

Pokud budete mít k danému tématu další dotazy, obraťte se na nás kdykoli s žádostí o standardní daňové poradenství.

S pozdravem

Ing. Michael Hájek, daňový poradce 1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Dobrý den, jsem student střední školy a velmi mě zajímá podnikání. Chtěl bych se zeptat, jak je to přesně s paušálními výdaji. Co všechno musím…

Dobrý den, jsem student střední školy a velmi mě zajímá podnikání. Chtěl bych se zeptat, jak je to přesně s paušálními výdaji. Co všechno musím schovávat a evidovat. Jedná se o prodej zboží. I když neuvádím nákupní cenu, musím evidovat faktury a účtenky od nakoupeného zboží, nebo ne ? Mohu prodávat i zboží, od kterého nemám fakturu od zakoupení ? Předem děkuji.

Pavel Novák

Odpověď na 34

Odpověď

11:35 06.06.2013

Dobrý den pane Novák, pokud je pro Vaše podnikání výhodnější neuplatňovat výdaje v prokázané výši, máte možnost použít tzv. paušálních výdajů dle §7…

Dobrý den pane Novák,

pokud je pro Vaše podnikání výhodnější neuplatňovat výdaje v prokázané výši, máte možnost použít tzv. paušálních výdajů dle §7 ods.7 zákona o daních z příjmů. V případě příjmů ze neřemeslné živnosti činí tyto paušální výdaje 60%.

V případě použití paušálních výdajů nelze, od zdaňovacího období roku 2013, uplatnit  slevu na dani na manžela/manželku a na dítě, pokud má poplatník vedle příjmů ze samostatné výdělečné činnosti, u kterých uplatňuje výdajové paušály  i příjmy ze závislé činnosti dle § 6 zákona o daních z příjmů a příjmy ze samostatné činnosti činí více než 50% celkového základu daně.

Při použití výdajových paušálů je poplatník povinnen vést evidenci peněžních i nepeněžních příjmů za celé zdaňovací období a dále vést průkaznou evidenci pohledávek.

Evidence výdajů (tedy ani dokladů o nákupu zboží) není Finančním úřadem v daném případě vyžadována.

Na druhé straně, pokud podnikatel nemá doklady o nakoupeném zboží a není tedy schopen prokázat původ a cenu nakoupeného zboží, dostává se do rozporu s řadou dalších právních ustanovení.

S pozdravem

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

 

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

33

daně

19:28 02.06.2013

Dobrý den, chystám se odjet pracovat dlouhodobě do Saúdské Arábie jako zdravotní sestra. Domů budu jezdit asi 2 krát ročně na dovolenou, vlastním zde…

Dobrý den, chystám se odjet pracovat dlouhodobě do Saúdské Arábie jako zdravotní sestra. Domů budu jezdit asi 2 krát ročně na dovolenou, vlastním zde nemovitost. Bude někdo sledovat moje příjmy? Musím odevzdat daňové přiznání? Platí to, že pokud pracuji déle než půl roku v zahraničí, nemusím odvádět daně? Budu permanentní rezident v Saúdské Arábii. Děkuji za odpověď Nováková

Kateřina Nováková

Odpověď na 33

Odpověď

20:10 03.06.2013

Vážená paní Nováková, budete-li na území Saudské Arábie pobývat déle než 180 dní v roce, stanete se daňovým rezidentem Saudské Arábie. V Saudské…

Vážená paní Nováková,

budete-li na území Saudské Arábie pobývat déle než 180 dní v roce, stanete se daňovým rezidentem Saudské Arábie. V Saudské Arábii tedy budete přiznávat ke zdanění veškeré své celosvětové příjmy, tedy včetně příjmů z České republiky.

Příjmy z pronájmu nemovitosti, umístěné na území České republiky,  jsou příjmy dle §9 zákona o daních z příjmů ze zdrojů na území České republiky a jako takové podléhají zdanění v České republice bez ohledu na to, zda je příjemce těchto příjmů český daňový rezident či nikoli.

V praxi tedy budete povinna podat daňové přiznání v České republice a zdanit zde pouze své příjmy z pronájmu nemovitostí.

V souladu se saudskoarabskými zákony potom budete řešit zdanění svých veškerých příjmů, tedy ze zaměstnání v Saudské Arábii i pronájmu v České republice.

Smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a Saudskou Arábií není uzavřena. Případné vyhnutí se dvojímu zdanění v Saudské Arábii bude nutno řešit výhradně podle místního daňového zákona.

Ing. Michael Hájek, daňový poradce

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

32

Osvobození od daně ze zisku

14:47 28.05.2013

Dobrý den, měla bych dotaz, v březnu roku 2011 jsem zakoupila v dražbě rodinný dům (zemědělskou usedlost), kde jsme až doteď přebývali,ale neměla…

Dobrý den, měla bych dotaz, v březnu roku 2011 jsem zakoupila v dražbě rodinný dům (zemědělskou usedlost), kde jsme až doteď přebývali,ale neměla jsem tam trvalé bydliště. Nemovitost jsem nyní prodala, protože mi nevyhovovalo dojíždění a zakoupila jsem si tento měsíc rodinný dům poblíž mého města. Zajímalo by mě, zda-li budu v tomto případě osvobozena od daně ze zisku, když byli peníze použity na další bytovou potřebu? Rozdíl mezi kupní cenou a prodejní cenou by byl asi 250 tisíc...Děkuji za odpověď.

Gabriela

Odpověď na 32

prostředky použité pro bytovou potřebu

10:57 29.05.2013

Dobrý den Gabrielo, pro uplatnění osvobození je třeba splnit několik podmínek: Rodinný dům je stavba pro bydlení, který svým stavebním…


Dobrý den Gabrielo,

pro uplatnění osvobození je třeba splnit několik podmínek:

  • Rodinný dům je stavba pro bydlení, který svým stavebním uspořádáním odpovídá požadavkům na rodinné bydlení a v němž je více než polovina podlahové plochy místností a prostorů určena k bydlení. Rodinný dům může mít nejvýše 3 samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví.
  • Bydliště: podle §2 odst.4 se bydlištěm na území České republiky pro účely daně z příjmů fyzických osob rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat. Úmysl poplatníka zdržovat se trvale ve stálém bytě se posuzuje vzhledem k okolnostem jeho osobního a rodinného stavu, má-li zde rovněž např. manželku (manžela) děti, rodiče nebo, zda byt je využíván v návaznosti na jeho ekonomické aktivity.
  • Získanými prostředky se rozumí částka, kterou prodejem získal (kupní cena) nesnížená o výdaje včetně ceny nabytí.
  • Bytovou potřebou jsou pak např. : výstavba bytového domu, rodinného domu, pořízení bytu, splacení členského vkladu nebo vkladu právnické osobě jejím členem nebo společníkem za účelem získání práva nájmu nebo jiného užívání bytu nebo rodinného domu, úhrada za převod členských práv a povinností družstva, splacení úvěru nebo půjčky použitých poplatníkem na financování v ustanovení uvedených bytových potřeb písm. a) až g).

Prodávající je tedy osvobozen, jestliže použije částku odpovídající úhradě  na obstarání bytových potřeb nejpozději do jednoho roku následujícím po roce, v němž částku přijal. Tento příjem je osvobozen i tehdy, že částku odpovídající úhradě vynaložil poplatník na bytové potřeby v době do 1 roku před jejím obdržením. Přijetí částky oznámí poplatník správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo.

Pozor však, jestliže použijete pouze část získaných prostředků, pak jsou osvobozeny pouze tyto získané prostředky a zbývající část je zdanitelným příjmem, a také na to, jestli majetek nebyl zahrnut do obchodního majetku. Na ten se tento druh osvobození nevztahuje.

Pěkný den

Ing. Jaroslav Sedláček

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat, když jsem v roce 2011 ani v roce 2012 nepožádala o slevu na dani na manželku/manžela. Slyšela jsem,…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat, když jsem v roce 2011 ani v roce 2012 nepožádala o slevu na dani na manželku/manžela. Slyšela jsem, že lze požádat o přepočítání daně 3 roky zpětně. Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

Monika

Odpověď na 31 12:38 06.05.2013

Dobrý den paní Moniko, slevu na dani na manžela, jehož příjmy nedosáhly v příslušném zdaňovacím období částku dle §35ba, odst. 1 písm.b) můžete…

Dobrý den paní Moniko,

slevu na dani na manžela, jehož příjmy nedosáhly v příslušném zdaňovacím období částku dle §35ba, odst. 1 písm.b) můžete uplatnit v řádném nebo dodatečném přiznání k dani z příjmu fyzických osob, a to až 3 roky zpětně.

Rádi Vám se zpracováním přiznání pomůžeme.

S pozdravem

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

1 11 20 30 31 32 33 34 35 36 39