Poradna

Zašlete nám prosím svůj dotaz k problematice daní z příjmů fyzických osob. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

Filtr a vyhledávání v dotazech

Dobrý deň, som občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území SR. Keďže príjmy nadobúdam zo zamestnania v ČR a na Slovensku sa nezdržiavam…

Dobrý deň, som občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území SR. Keďže príjmy nadobúdam zo zamestnania v ČR a na Slovensku sa nezdržiavam viac ako 183 dní do roka mal by som byť daňovým rezidentom ČR, lenže som vlastníkom termínovaného účtu v českej finančnej inštitúcií, kde som už doložil potvrdenie o daňovom domicíliu v SR. V ktorom štáte som povinný podať daňové priznanie? Vopred ďakujem za odpoveď.

Ján Hrivnák

Odpověď na 25 11:37 25.03.2013

Dobrý den pane Hrivnák, Váš dotaz neobsahuje dostatek informací k určení Vašeho daňového domicilu. Jste-li však daňovým rezidentem Slovenské…

Dobrý den pane Hrivnák,

Váš dotaz neobsahuje dostatek informací k určení Vašeho daňového domicilu.

Jste-li však daňovým rezidentem Slovenské republiky a v České republice pobíráte pouze příjmy ze zaměstnání od jednoho nebo postupně více zaměstnavatelů, nemáte v ČR z titulu těchto příjmů povinnost podat daňové přiznání.

V případě Vašeho zájmu Vám rádi nabídneme standardní daňové poradenství, při kterém určíme Váš daňový domicil a v návaznosti na všechny druhy Vašich příjmů i způsob vyrovnání Vašich daňových povinností.

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Dobrý den, minulý rok jsem několik měsíců pracoval v zahraničí(UK), poté jsem v ČR nastoupil na DPP a po třech měsících jako stálý zaměstnanec.…

Dobrý den, minulý rok jsem několik měsíců pracoval v zahraničí(UK), poté jsem v ČR nastoupil na DPP a po třech měsících jako stálý zaměstnanec. Zajímalo by mne jaké formuláře musím doložit k daňovému přiznání, zda mi bude stačit formulář P45 a potvrzení o zdanitelných příjmech z nynějšího zaměstnání. Popřípadě co budu muset udělat, doložit navíc než normální pracující Čech. Děkuji za odpověď.

Adam Šustala

Odpověď na 24 15:57 18.03.2013

Vážený pane Šustala, ve Vašem případě je velmi důležitá otázka určení Vašeho daňového rezidentství, případně jeho změny v průběhu předmětného období…

Vážený pane Šustala,

ve Vašem případě je velmi důležitá otázka určení Vašeho daňového rezidentství, případně jeho změny v průběhu předmětného období.

Za určitých okolností mohou být Vaše příjmy z UK vyjmuty ze zdanění bez povinnosti podat daňové přiznání v CZ v souladu s § 38f zákona o daních z příjmů.

Vaši situaci však nelze vyřešit jednoduchým způsobem v rámci této poradny. Po posouzeni Vaseho dotazu bychom potrebovali i vice informaci.

Mate-li zajem, radi Vam poskytneme standardni danove poradentvi.

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

 

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Dobrý den, věnoval jsem na různé charitativní účely v roce 2012 celkem cca 5.000 Kč, a to různým organizacím, takže pro některé to bylo třeba v…

Dobrý den, věnoval jsem na různé charitativní účely v roce 2012 celkem cca 5.000 Kč, a to různým organizacím, takže pro některé to bylo třeba v částce cca 800 Kč. Zaměstnavatel mě však upozorňuje, že taková potvrzení nemůže uznat jako daňově odečítatelnou položku za celou sumu 5.000 Kč, protože prý věnovaná částka pro každou organizaci musí být minimálně v hodnotě 1.000 Kč. Je tomu opravdu tak? Jsem fyzická osoba nepodnikatel a domníval jsem se, že když mám potvrzení od různých organizací, tak se odečítatelná částka posuzuje vcelku, tedy v mém případě oněch 5.000 Kč, tj. bez ohledu na to, jestli jsem některé organizaci přispěl např. 1.300 Kč a jiné třeba zase 700 Kč. Předem děkuji za Vaše vysvětlení, s pozdravem hezkého dne Pavel Barhoň.

Pavel Barhoň

Odpověď na 23 15:36 18.03.2013

Dobrý den pane Barhoň, v souladu s §15 odst. 1) zákona o daních z příjmů lze od základu daně fyzických osob odečíst poskytnutý dar či dary, pokud…

Dobrý den pane Barhoň,

v souladu s §15 odst. 1) zákona o daních z příjmů lze od základu daně fyzických osob odečíst poskytnutý dar či dary, pokud úhrnná hodnota darů ve zdaňovacím období dosáhne alespoň 2% ze základu daně anebo činí alespoň 1000,-Kč.

V úhrnu lze odečíst nejvýše 10% základu daně.

Zákon tedy hovoří o úhrnu darů, které musí splnit dané podmínky a nikoli o každém jednotlivém daru. Od základu daně lze tedy například odečíst dary 10x100,-Kč, neboť v úhrnu naplňují podmínku minimální částky 1000,-Kč.

Pokud Vám zaměstnavatel odmítá uznat odpočet darů pod 1000,-Kc, ackoli ostatní podmínky výše uvedeného ustanovení splňujete, nepostupuje správně.

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

22

Daň s pronájmu

07:41 13.03.2013

Dobrý den, … rád bych se Vás zeptal na pár věcí ohledně daně z příjmu z pronájmu nemovitosti. Jsem povinen oznámit tuto skutečnost správci daně do…

Dobrý den, … rád bych se Vás zeptal na pár věcí ohledně daně z příjmu z pronájmu nemovitosti. Jsem povinen oznámit tuto skutečnost správci daně do třiceti dnů (registrační povinnost → přihláška k registraci pro fyzické osoby) ? Jak doložit příjem z pronájmu (čisté nájemné bez záloh na energii, plyn, vodu, teplo, vratnou kauci a.t.d.) v daňovém přiznání (stvrzenka, kopie smlouvy….) ? Je nutné vést nějaké daňové účetnictví v případě paušálního odečtu nákladů (30%) ? Děkuji za odpověď. S pozdravem Danda

danda

Odpověď na 22 18:27 13.03.2013

  Dobrý den, registrační povinnost poplatníka daně z příjmů fyzických osob upravuje §39 zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů, poplatník je…

 

Dobrý den,

registrační povinnost poplatníka daně z příjmů fyzických osob upravuje §39 zákona 586/1992 Sb., o daních z
příjmů, poplatník je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, ve kterém

a) započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů z

1. podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo

2. pronájmu, nebo

b) přijal příjem z

1. podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo

2. pronájmu.

Dále jste povinnen vést svoji evidenvi takovým způsobem, aby jste případně správci daně prokázal svoje příjmy a výdaje. Jestliže uplatníte výdajový paušál, ten zahrnuje veškeré výdaje, stačí vést evidenci příjmů pro případnou kontrolu ze strany správce daně.

Pěkný den

Ing. Jaroslav Sedláček

Dobrý den,chci se prosím zeptat,v roce 2012 jsem zrušila životní pojištění,jeho výpočet daně je necelých 15 000kč,v roce 2012 jsem měla nulový příjem…

Dobrý den,chci se prosím zeptat,v roce 2012 jsem zrušila životní pojištění,jeho výpočet daně je necelých 15 000kč,v roce 2012 jsem měla nulový příjem (rodičovská dovolená),na finančním úřadě nebudu tedy nic platit?A může si mě manžel v práci nechat odečíst z daní?Děkuji moc za odpověď Jitka

Jitka

Odpověď na 21

zrušení životního pojištění

16:47 13.03.2013

  Dobrý den Jitko, jestliže zaniklo Vaše pojištění s tím, že nebyly dodrženy podmínky, a vy jste v minulosti snižovala základ daně dle §16 zák. 586…

 

Dobrý den Jitko,

jestliže zaniklo Vaše pojištění s tím, že nebyly dodrženy podmínky, a vy jste v minulosti snižovala základ daně dle §16 zák. 586/1992 Sb. o daních  z příjmů, pak platí:

Při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby trvání pojištění nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle §10, výše zmiňovaného zákona, ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen.

Přiznání k dani z příjmů je povinnen podat každý, jehož příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly 15.000,- Kč. 

Jestliže Váš příjem nepřesáhl částku 68.000,-, a jsou li splněny další podmínky dle §35ba, může si Váš manžel uplatnit slevu na dani.

 

Pěkný den

Ing. Jaroslav Sedláček

1 11 20 30 32 33 34 35 36 37 38 39