Poradna

Zašlete nám prosím svůj dotaz k problematice daní z příjmů fyzických osob. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

Filtr a vyhledávání v dotazech

Dobrý den. Chci se zeptat na dva dotazy: 1. zda se daní a uvádí do daňového přiznání jednorázový příjem za celoroční průbežný úkon (správcovství…

Dobrý den. Chci se zeptat na dva dotazy: 1. zda se daní a uvádí do daňového přiznání jednorázový příjem za celoroční průbežný úkon (správcovství webové stránky pro SVJ) na základě smlouvy o dílo do celkové roční sumy 10tis. Na internetu jsem se dočetl, že se údajně do sumy 20tis./rok nedaní ani neuvádí v daňovém přiznání. Jsem zaměstnán na HPP a provedení této práce je tedy mimo HPP. Případně jak je možné tuto činnost právně (smluvně) ošetřit. 2. jakožto autor jsem zastupován společností OSA a jednou ročně mi přijdou od OSA autorské odměny za užití děl. Daní se tyto odměny a uvádějí v daňovém přiznání, případně do jaké výše se daň z odměny neplatí a odměny se neuvádějí v daňovém přiznání...? Ještě dodám, že nemám živnostenské oprávnění a daňové přiznání je podáváno po mém vyplnění zaměstnavatelem. Děkuji za odbornou pomoc a přeji hezký den.

Honza

Odpověď na 40

daňové přiznání

18:55 16.10.2013

  Dobrý den, obecně platí, že daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob,…

 

Dobrý den,

obecně platí, že daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu. Daňové přiznání dále není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně. Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.

S pozdravem

Ing. Jaroslav Sedláček

39

odpočet nákladů za autoškolu

23:06 16.09.2013

Dobrý den, jsem FO a plátce DPH,podnikám při zaměstnání, zabývám se technickým zajištěním kulturních akcí,ne dopravou. Kůli přepravě věcí nutných k…

Dobrý den, jsem FO a plátce DPH,podnikám při zaměstnání, zabývám se technickým zajištěním kulturních akcí,ne dopravou. Kůli přepravě věcí nutných k podnikání jsem do firmy před 3 roky zakoupil dodávku a nyní přívěs nad 750Kg. Abych ho mohl používat, musel jsem si rozšířit řidičské oprávnění na skupinu C+E. Mohu si poplatek za autoškolu dát do nákladů firmy? (např.jako platbu za zvýšení kvalifikace jako jsou např.svářečské kurzy, vyhláška elektro §50 atd.) Děkuji

Honza

Odpověď na 39

rozšíření řidičského oprávnění

14:00 17.09.2013

  Dobrý den, obecně lze říci že v souladu s § 24 zákona 586/1992 Sb., lze uplatnit výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení…

 

Dobrý den,

obecně lze říci že v souladu s § 24 zákona 586/1992 Sb., lze uplatnit výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, břemeno prokazování však zůstává na poplatníkovi.

Při uplatnění nákladů na rozšíření Vašeho řidičského oprávnění, musíte tedy být připraven prokázat, při případné kontrole, souvislost s příjmy které s tím souvisí.

S pozdravem


Ing. Jaroslav Sedláček

Dobrý den, je nějaká možnost zjistit zda FO podala daňové přiznání a přiznala daň z příjmů při prodeji družstevního bytu? A kdy se přiznává daň, když…

Dobrý den, je nějaká možnost zjistit zda FO podala daňové přiznání a přiznala daň z příjmů při prodeji družstevního bytu? A kdy se přiznává daň, když prodej se uskutečnil loni v létě? Děkuji za informaci

Jarmila Avratová

Odpověď na 38

Re: daň z pronájmu bytu

12:43 13.09.2013

Vážená paní Avratová, přiznání k dani z příjmu se standardně podává do konce třetího měsíce roku následujícího po zdaňovacím období jehož se příjem…

Vážená paní Avratová,

přiznání k dani z příjmu se standardně podává do konce třetího měsíce roku následujícího po zdaňovacím období jehož se příjem týká.

Daňové řízení je zásadně neveřejné a správce daně by tedy neměl poskytovat informace o jiném daňovém subjektu. Lze tedy řící, že informace o svém podaném daňovém přiznání k dani z příjmů může poskytnout pouze dotyčná osoba.

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

37

daň z pronájmu bytu

08:29 09.09.2013

Dobrý den, jako občan chci pronajímat byt. Do jaké výše se nemusí příjem z pronájmu danit. Další příjem mám mzdu v zaměstnání. Děkuji Slávka

Dobrý den, jako občan chci pronajímat byt. Do jaké výše se nemusí příjem z pronájmu danit. Další příjem mám mzdu v zaměstnání. Děkuji Slávka

Slávka

Odpověď na 37

Re: daň z pronájmu bytu

11:57 13.09.2013

Vážená paní Slávko, přiznání k dani z příjmů fyzických osob je, v souladu s §38g zákona o daních z příjmů, podat každý, jehož roční příjem převýší…

Vážená paní Slávko,

přiznání k dani z příjmů fyzických osob je, v souladu s §38g zákona o daních z příjmů, podat každý, jehož roční příjem převýší 15.000,-Kč. Příjmy osvobozené od daně se do tohoto limitu nezapočítávají. Zvláštní režim platí i pro poplatníky, kteří mají pouze příjem ze závislé činnosti od jednoho, či více plátců postupně.

Bude-li tedy Váš roční přijem z nájemného nižší než 15.000,-Kč a zároveň v daném roce nebudete mít jiné příjmy které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nebudete povinna podat daňové přiznání.

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na nás můžete kdykoli obrátit standardní cestou.

S pozdravem

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

36

Daň z příjmu

20:38 27.08.2013

Dobrý den, chtěla by jsem se poradit, manžel pracoval v r.2012 ve 2 firmách.11 měsíců v jedné firmě, má doložené i příjmy.no 1 měsíc pracoval ve…

Dobrý den, chtěla by jsem se poradit, manžel pracoval v r.2012 ve 2 firmách.11 měsíců v jedné firmě, má doložené i příjmy.no 1 měsíc pracoval ve firmě, která mezitím zanikla a je náročné,resp. nemožné dostat se k potvrzení o příjmu za tento 1 měsíc.Manžel je jinak bulharské národnosti a má i bulharské občanství.Pracoval i zdržoval se celý rok v ČR. Dotaz zní: 1. manžel má povinnost/nemusí nebo může podat daňové přiznání v ČR? 2. dotaz - v případě, že osoba v situaci manzela - za 11 měsíců doloží příjmy z ČR a 1 měsíc zdůvodní tak, že nepracovala, příjmy neměla, na úřadě práce evidovaná nebyla nebo byla bez práce v zahraničí (bez doložení toho 1 měsíce) - může si daňové přiznání vůbec podat? Předem děkuji za odpověď.

Eva

Odpověď na 36

Re: Daň z příjmu

17:57 04.09.2013

Vážená paní Evo, v případě, že byl Váš manžel zaměstnán v kalendářním roce u dvou zaměstnavatelů postupně a obě zaměstnání se časově nepřekryly,…

Vážená paní Evo,

v případě, že byl Váš manžel zaměstnán v kalendářním roce u dvou zaměstnavatelů postupně a obě zaměstnání se časově nepřekryly, nemá Váš manžel povinnost podat za dané zdaňovací období daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Jeho daňová povinnost byla splněna odvodem záloh na daň ze závislé činnosti prostřednictvím zaměstnavatele.

Pokud se naopak zaměstnání Vašeho manžela časově překrývaly a měl tedy 2 souběžné pracovní poměry (byť jen několik dnů) nebo je pro Vašeho manžela podání daňového přiznání výhodné, bude nutno věc řešit s místně příslušným správcem daně a Úřadem práce.

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

1 11 20 29 30 31 32 33 34 35 39