Poradna

Zašlete nám prosím svůj dotaz k problematice daní nebo GDPR. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

Filtr a vyhledávání v dotazech

6

Režie

18:22 11.03.2013

Dobrý den,již delší dobu se zabývám touto otázkou.Jestli je režie zdanitelná položka.Pracuji pro jednu firmu doma a firma mi platí za zakázky určitou…

Dobrý den,již delší dobu se zabývám touto otázkou.Jestli je režie zdanitelná položka.Pracuji pro jednu firmu doma a firma mi platí za zakázky určitou cenu a k tomu mi připočítává 25procent režii na energie jízdné atd.Vše je mi přičteno ke mzdě a zdaněno celkově.Je to tak v pořádku?Dle mého názoru by tato režie měla být proplácena vzlášť. Děkuji předem za odpověď

Radka

Odpověď na 6

příplatek ke mzdě

18:39 11.03.2013

Dobrý den Radko, tak jak popisujete Vaši situaci je celkové zdanění, včetně 25% příplatku, zřejmě v pořádku. Bez prostudování Vaší pracovní smlouvy…

Dobrý den Radko,

tak jak popisujete Vaši situaci je celkové zdanění, včetně 25% příplatku, zřejmě v pořádku.

Bez prostudování Vaší pracovní smlouvy to však nelze kvalifikovaně posoudit.

 

Pěkný večer.

Ing. Jaroslav Sedláček

5

Zaměstnání na DOPP

09:39 11.02.2013

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Jsem student živnostník, který by rád zaměstnával další studenty na DOPP (úklidové práce), hrubý příjem…

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Jsem student živnostník, který by rád zaměstnával další studenty na DOPP (úklidové práce), hrubý příjem jednoho pracovníka nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc. V tomto případě jsem se dočetl, že nebudu muset pracovníka registrovat ani nic odvádět na sociálko, zdravotní pojišťovně atd. Jediné co budu řešit je registrace pracovníka na mém finančním úřadě. Budu řešit pouze daň z příjmu 15%. Když sepíši s pracovníkem prohlášení o dani, tak nic strhávat nebudu. Pokud nepodepíši, tak budu zasílat příslušnou částku na finanční úřad. Do jaké doby od sepsání DOPP s pracovníkem musím registraci na finančák provést ? Jsou tyto má tvrzení pravdivá ? Děkuji za odpověď. Pavel Dvořáček

Pavel

Odpověď na 5

student živnostník

10:58 14.02.2013

  Dobrý den Pavle, pokud jste již jako OSVČ zeregistrován na Finančním úřadě, minimálně k dani z příjmů fyzických nosob, stačí se doregistrovat k…

 

Dobrý den Pavle,

pokud jste již jako OSVČ zeregistrován na Finančním úřadě, minimálně k dani z příjmů fyzických nosob, stačí se doregistrovat k ostatním dotčeným daním. (závislá činnost, srážková daň).

Dále je to tak jak uvádíte, DPP do 10.000,- podléhají pouze daňi z příjmů, zdravotní pojištění a sociální zabezpečení se neplatí. Po podepsání prohlášení poplatníka studentem, jestliže nemá jiné příjmy, bude pak sleva na daňi vyšší než samotná vypočtená daň.

Mnoho úspěchů. 

Ing. Jaroslav Sedláček

Dobrý den, od března bych si ráda přivydělala na rodičovské dovolené, s budoucím zaměstnavatelem jsme se dohodly na odměně 23 tisíc měsíčně na…

Dobrý den, od března bych si ráda přivydělala na rodičovské dovolené, s budoucím zaměstnavatelem jsme se dohodly na odměně 23 tisíc měsíčně na zkrácený úvazek 0,3 - jaký typ pracovní smlouvy DPP, DPČ nebo OSVČ je nejvýhodnější - aby jak firma, tak já platila nejnižší daně z této částky 23K (slyšela jsem, že u této částky by bylo nejlepší pracovat na živnostenský list - je to pravda)?

Jiřina Burgerova

Odpověď na 4

DPP, DPČ versus OSVČ

15:07 12.02.2013

Dobrý den paní Burgerová, Porovnávání DPP, DPČ a OSVČ je jistě zajímavé, nicméně je zde velké riziko posouzení takového jednání jako v rozporu s…

Dobrý den paní Burgerová,

Porovnávání DPP, DPČ a OSVČ je jistě zajímavé, nicméně je zde velké riziko posouzení takového jednání jako v rozporu s platnými zákony,

Konkrétně zákona  č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákoník práce“) a zákona

č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákon o zaměstnanosti“)

tzv. „Švarc systém“.

Podle zákoníku práce závislá práce může být vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu, není-li upravena zvláštními právními předpisy.

S pozdravem

Ing. J.Sedláček

Ing.Jaroslav Sedláček

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si manžel může nechávat odečíst každý měsíc slevu za dítě, když je OSVČ, ale má to jako vedlejší pracovní poměr…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si manžel může nechávat odečíst každý měsíc slevu za dítě, když je OSVČ, ale má to jako vedlejší pracovní poměr.Je normálně zaměstnaný, a toto zaměstnání má tedy vedený jako hlavní pracovní poměr. Nebo si to musí odečíst pouze 1x za rok, když dělá daně on sám. Děkuji za odpověď.

Odpověď na 3

Ing. Michael Hájek, daňový poradce č.1328

00:52 03.01.2013

Dobrý den paní Šárko, podepíše-li váš manžel u svého zaměstnavatele tzv. "růžové prohlášení" dle §38k zákona o daních z příjmů, bude mít, při…

Dobrý den paní Šárko, podepíše-li váš manžel u svého zaměstnavatele tzv. "růžové prohlášení" dle §38k zákona o daních z příjmů, bude mít, při splnění ostatních zákonných podmínek daných především §35c zákona o daních z příjmů, nárok na uplatnění měsíčního daňového zvýhodnění na dítě u svého zaměstnavatele. V souladu s novelou zákona o daních z příjmů, platnou od 1.1.2013, však tento svůj nárok ztratí, pokud využije u svého podnikání výdajových paušálů dle §7 odst. 7 zákona o daních z příjmů a zároveň příjmy z podnikání budou činit více než 50% z jeho celkových příjmů. Tuto skutečnost však bude řešit až ve svém přiznání k daním z příjmů za rok 2013. Pokud by takové nebezpečí hrozilo a dovoluje-li to vaše osobní situace, doporučuji, abyste uplatnila daňové zvýhodnění na dítě u svého zaměstnavatele. Pokud vám tato odpověď připadla nedostatečná nebo máte k tomuto tématu další dotazy, neváhejte mě prosím kontaktovat e-mailem nebo telefonicky. Vešketé kontakty naleznete na našich internetových stránkách http://www.bellcons.cz. S pozdravem Michaek Hájek, daňový poradce č. 1328

Dobrý den, firma, ve které budu pracovat, mi nabídla možnost práce formou hlavního pracovního poměru nebo OSVČ. Je mi jasné, že pro firmu by bylo…

Dobrý den, firma, ve které budu pracovat, mi nabídla možnost práce formou hlavního pracovního poměru nebo OSVČ. Je mi jasné, že pro firmu by bylo výhodnější vyplácet OSVČ kvůli odvodům na zdravotním a sociálním pro zaměstnance, ale co je finančně výhodnější pro mě? Nezplatím ze stejné částky (např. když vydělám 25 000/měs) na daních, zdravotním a sociálním víc jako OSVČ než jako zaměstnanec? Žádná daňová zvýhodnění (děti, ...) nemám. Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď na 2 19:35 18.11.2012

Dobrý den pane Čejka, předem bych rád zdůraznil, že tzv. práce na živnostenský list není legální. V případě, že zaměstnavatel neunese důkazní břemeno…

Dobrý den pane Čejka, předem bych rád zdůraznil, že tzv. práce na živnostenský list není legální. V případě, že zaměstnavatel neunese důkazní břemeno a Vaše činnost by byla překlasifikována na činnost závislou (tedy zaměstnání) měla by tato situace vážné finanční dopady na Vašeho zaměstnavatele a možná i na Vás. K Vašemu dotazu jsem provedl následující srovnání (výpočet) pro situaci hrubé mzdy v měsíční výši 25.000,-Kč. Následující částky jsou již uvedeny v kontextu ročního příjmu. Roční hrubá mzda činí 300.000,- Kč, náklady zaměstnavatele jsou i s odvody 402.000,-Kč, Vaše čistá mzda činí 231.540,-Kč. V případě, že OSVČ uplatňuje své výdaje v paušální výši, bude čistý příjem po zdanění a odvodu sociálního a zdravotního pojištění vypadat následovně. Z hrubého příjmu 300.000,- Kč, vychází čistý příjem 258.287,-Kč. Z hrubého příjmu 402.000,- Kč, vychází čistý příjem 358.003,-Kč. Srovnání rozdílů mezi oběma vztahy, tedy obchodním a pracovněprávním přesahuje možnosti této odpovědi. V každém případě jsou však rozdíly značné a mohou přinést takto "zaměstnané" osobě mnohá nemilá překvapení, týkající se zejména dovolené, výpovědi, ochraně v nemoci, pracovních podmínkách, vymahatelnosti odměny a mnoha jiných. Budete-li potřebovat podrobnější informace k výpočtu odměny, či posouzení rozdílů v právním postavení OSVČ a zaměstnance, kdykoli se na nás obraťte. S pozdravem Ing. Michael Hájek, daňový poradce

1 3 5 6 7 8 9